Can dostlarımızın eğitiminde yeni bir çığır açan “pozitif köpek eğitim sistemi” ülkemizde de yoğun bir şekilde uygulanıyor. Sistemin Türkiye’de uygulanmasını sağlayan en köklü kuruluşlardan olan StarDogs Eğitimciler Akademisi’nin direktörü, 13 yıllık Pozitif Köpek Eğitmeni Tunç Tultay Gözpınar, merak edilenleri okuyucularımızla paylaştı.

Pozitif eğitimdeki işleyişin bir diğer avantajı, ailenin sürece bizzat katılması ve en azından Kendi köpekleri özelinde eğitmenliği öğrenmesi olduğundan, uzun vadede etkinliği azalan yada iyileştirilmesi, güncellenmesi gereken hareket ve komutlara gerekli müdahalenin, bizzat köpeğin bakımını üstlenmiş insanlarca yapılabilmesidir.

Köpek sizin iyiniyetli şekilde sevme amaçlı da olsa üzerine yürümenizden, elinizdeki bir obje ya da üzerinizdeki bir aksesuar ile, daha doğrusu onların benzerini taşıyan başka bir insan ile önceden yaşadığı olumsuz bir deneyime bağlı olarak kötü bir koşullanmadan, fark etmeden bölgesine girmenizden, yakınında yavruları olmasından ve daha bir çok sebepten ötürü sizin o anda orada olmanızdan hoşlanmıyor ve gitmenizi söylüyor olabilir.

Bilinçli bir hayvan sever olarak evinizdeki, sokağınızdaki, şehrinizdeki ve dünya üzerindeki bütün hayvanları korumak için yapabileceğiniz sizin için küçük, hayvanlar dostlarımız için oldukça büyük seçenekler var. İşte bunlardan bazıları.

 

Pozitif Köpek Eğitmeni /  Tunç Tultay Gözpınar

 

Yazının Tamamını Görmek İçin Abone Olun.