Kediler temiz olmasıyla ünlü bir evcil hayvandır. Saatlerce kendini yalayarak temizler hiç üşenmeden… Kum kaplarındaki kumları temiz olduğu sürece kumlarına idrarlarını yaparlar. Aksi durumda yani kum kabının dışında zemine, yatak veya yastık gibi farklı yere çiş yapmaları sorun demektir. Sizin için de rahatsız edici bir sorundur kediniz için de. Bu davranış değişikliğinin psikolojik mi, yoksa fizyolojisinin bozukluğuyla ilgili mi olduğunu anlamak gerekir. Bazen aşk ifadesi olduğunu ve çiftleşme dürtüsünün neticesinin de olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Kedilerde idrar kaçırma, sık sık idrar yapma, idrarda kan görülmesi üriner sistem enfeksiyonlarını akla getirir. Kedilerde aşağı üriner sistem enfeksiyonları sıklıkla rastlanılmaktadır. Dişi kedilerde kızgınlıktan hemen sonra üriner sistem enfeksiyonu görülebilir. Aşağı üriner sistem enfeksiyonu tedaviye çabuk yanıt verir ve nüks daha az görülür.

Köpeğinizle yaptığınız yürüyüşün nasıl olmasını tercih edersiniz? Hem köpeğiniz hem de sizin için rahatsız ve keyifsiz bir zorunluluk mu, yoksa huzurla dolu ve keyifli bir aktivite mi?

Yazının Tamamını Görmek İçin Abone Olun.