Şüphesiz ki köpek eğitmenlerinin en sık karşılaştığı sorular söz dinlemeyen köpeklerle ilgilidir. Başına buyruk bir köpeğin misafirlerin üzerine zıplaması, yürüyüşte tasmayı sürekli çekiyor oluşu, tuvalet kazaları, parkta tasması açılır açılmaz ilk gördüğü kedinin peşinden fırlayıp koşmaya başlaması ve bu durumlarda sahibinin tüm dikkat çekme çabalarına rağmen davranışına umarsızca devam etmesi gibi şikayetlere hepimiz aşinayız.

Eğitim, sözlü açıklamaların yokluğunda, büyük ölçüde ödüller (ve belki de çağdaş yöntemleri takip etmiyorsanız eğitim tarzınıza göre düzeltmeler) yoluyla iletişime dayanır. İyi zamanlanmış bir ödül, “Bu yaptığını beğendim; tekrar” der. Ve aslında eğitimin de temeli budur; etkili geribildirim!

Unutmayın ki iyi eğitilmiş bir köpeğin veya iyi bir eğitmen olmanın sihirli bir yanı yoktur. Bunların hepsi neden ve sonuçtur ve tıpkı diğer beceriler gibi pratikle öğrenilebilir. Bu yüzden sabırlı olun ve sürece inanın. Köpeğiniz inatçı ya da yeteneksiz değil, siz de değilsiniz. Onun anlayacağı şekilde etkili iletişim kurmayı öğrendikten sonra göreceksiniz, köpeğiniz sizi dinlemeye başlayacak.

Lara Kavuş/ Pozitif Köpek Eğitmeni

Yazının Tamamını Görmek İçin Abone Olun.