Hepsi birer isimsiz gerçek kahraman… Özellikle yaşanılan doğal afetler sonrası sayısız hayat kurtaran arama kurtarma köpekleri kendi hayatlarına hiçe sayarak mucizeler yaratıyorlar. arama kurtarma köpekleriyle ilgili merak edilenleri hollanda’da bulunan “pozitif pati” ismi ile hizmet veren stardogs eğitimciler akademisi mezunu pozitif köpek eğitmeni lara kavuş’a sorduk.

Köpeklerin burunlarında 300 milyon kadar koku alma reseptörü varken, bizde ise bu sadece 6 milyondur. beyinlerinin koku bilgilerini yorumlamaya adanan kısmı bizimkinden yaklaşık 40 kat daha büyüktür. burunları havayı ayırma yeteneğine sahiptir. havanın bir kısım doğrudan koku alma alanına giderken, diğer kısım ise nefes almaya yarayan tarafa gider. koklama sırasında, köpeklerin burunları, havanın aynı anda içeri ve dışarı hareket edebileceği şekildedir yani sadece nefes alıp vermek zorunda olan insanların aksine kesiksiz, sürekli bir hava sirkülasyonları vardır.

Genelde de arama kurtarma köpeklerinde oyuncak motivasyonu yüksek köpekler seçilir. köpek ormanda veya enkazda aslında kendisi ile oyun oynayacak kişiyi arar.v

Tüm dünyada iz takip, kentsel arama, enkaz arama, doğa arama, karada ve suda kadavra araması, çığda arama, selde arama, suda kurtarma gibi pek çok alanda canlı veya cansız kayıp insan veya hayvan aramalarında köpekler kullanılmaktadır. bazı köpekler tek bir alanda, bazıları ise bir kaç alanda birden eğitim alabilmektedir.

Yazının Tamamını Görmek İçin Abone Olun.